Szkoła Podstawowa

Granie na ekranie

Dlaczego dzieci lubią grać w gry komputerowe?

Nasze dzieci są bacznymi obserwatorami. Przychodzą na ten świat z niesamowitą umiejętnością: przyglądają się opiekunom i otoczeniu i bezbłędnie przejmują ich zachowania. Dzięki tym naturalnym predyspozycjom są w stanie tak szybko opanować chociażby naukę języka. Dlatego zadają tyle pytań odnośnie do otaczającego je świata. Dlatego także z prędkością światła opanowują różne nowinki techniczne (znacznie szybciej niż ich rodzice) – po prostu instynktownie wiedza, co robić, aby odnieść sukces.

Dzieci zapytane w badaniu fokusowym o to, dlaczego lubią grać w gry komputerowe, mówiły o wolności, ukierunkowanym działaniu i poczuciu bycia kompetentnym. W wirtualnym świecie mogą samodzielnie podejmować decyzje i stawiać czoła wyzwaniom, które same sobie stawiają. W szkole czy w codziennym, zdominowanym przez dorosłych świecie rzadko są traktowane poważnie. Nieustannie słyszą, jak mają się zachowywać, co robić i jak postępować. W czasie grania są odpowiedzialni za swoje własne decyzje, rozwiązują skomplikowane problemy i doskonalą przeróżne kompetencje. Nie liczy się ich wiek, ale umiejętności.

 

 Kilka praktycznych wskazówek dla rodziców:

  • ·         Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii są jednoznaczne –  do ukończenia przez dziecko 2 roku życia, powinniśmy je bezwzględnie chronić przed oglądaniem telewizji i korzystaniem z komputera.
  • ·         Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinny korzystać z komputera pod opieką rodzica: wykorzystujcie programy edukacyjne do wspólnej zabawy i do dyskusji. Nie zostawiaj dziecka samego z komputerem, “niech się czymś zajmie”.
  • ·         Nie wykorzystuj komputera jako sposobu na pocieszenie czy odwrócenie uwagi.
  • ·         Czas spędzony przy komputerze nie powinien być elementem systemu kar i nagród.
  • ·         Ze starszym dzieckiem ustalcie zasady. Respektujcie je tak samo, jak granice stawiane w prawdziwym życiu. Można  spisać umowę, gdzie wszyscy członkowie rodziny złożą swoje podpisy. Przed podpisaniem usiądźcie i przedyskutujcie je punkt po punkcie, aby mieć jasność, co dokładnie one oznaczają.
  • ·         Edukuj. Nie jest łatwo zrozumieć, jak działa Internet. Wytłumacz, że zdjęcia i treści umieszczone w sieci zostają tam na zawsze.
  • ·         Spędzaj czas z dzieckiem! To najważniejsza lekcja, jaką możesz mu dać. Jeśli wspólnie czytacie, chodzicie na spacery czy jeździcie na rowerze, gry komputerowe będą dla niego jedną, nie jedyną (!) z opcji wyboru.