Fonoholizm

Fonoholizm to uzależnienie od telefonu komórkowego. Uzależnienie od telefonu komórkowego to potrzeba ciągłego korzystania z niego pomimo negatywnego wpływu na różne sfery życia m.in. rodzinną, naukę, zdrowie, zawodową, czas wolny. Współczesne telefony, oprócz możliwości wykonywania połączeń, telefon posiada różne funkcje: Internet, aparat, odtwarzacz muzyki, latarkę, media społecznościowe, nawigacje. Wszystkie te dodatkowe funkcje powodują, że korzystanie z telefonu staje się sprawia radość użytkownikowi. Dzięki tym funkcjom życie codzienne staje się łatwiejsze i wygodniejsze.

Rodzaje uzależnień od telefonu:

- Fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego,

- Nomofobia – lęk przed brakiem telefonu,

- Phubbing – skupienie uwagi na telefonie kosztem komunikacji interpersonalnej.

Klasyfikacja:

·         Gracze to osoby, którym zdecydowanie zależy na rozrywce w telefonie tzn. grach. Często wykupują, ściągają gry na telefon i to zajmuje im mnóstwo czasu.

·         SWT czyli syndrom wyłączonego telefonu. Osoby te czują lęk i niepokój, gdy choć na chwilkę mają wyłączony telefon.

·         Uzależnieni od nowych modeli telefonów. Osoby te wydają mnóstwo pieniędzy na udoskonalanie swoich aparatów, nabywanie innych. Bezustannie śledzą nowości pojawiające się na rynku.

·         Uzależnieni od smsów to osoby, dla których dzień bez wiadomości tekstowej sms jest dniem straconym. Potrafią pisać i wysyłać smsy z zamkniętymi oczami. Czynność tą wykonują tak nałogowo, iż potrafią wysyłać wiadomości do osób znajdujących się obok.

Ciekawostki:

·         10 lat to przeciętny wiek rozpoczęcia regularnego korzystania z telefonu komórkowego,

·         92 % osób posiadających telefon komórkowy wykorzystuje go do łączenia się z Internetem,

·         97 % Polaków powyżej 15 roku życia deklaruje korzystanie z telefonu komórkowego,

·         Chiny były pierwszym krajem, w którym zdiagnozowano i zaczęto mówić o nowej formie uzależnienia

·         Coraz więcej uczniów korzysta z Internetu przez telefon dłużej niż 3 godziny dłużej,

·         Dziewczynki częściej są uzależnione od telefonu niż chłopcy,

·         Najbardziej narażone na uzależnienie od telefonów komórkowych są dzieci i młodzież,

·         Ponad 60 % osób w wieku 15-35 lat ma telefon cały czas przy sobie w ciągu dnia, a blisko 82 % nie rozstaje się z nim również w sypialni.

Objawy uzależnienia od telefonu:

·         Czas spędzony na rozmowach telefonicznych i w mediach społecznościowych jest coraz dłuższy,

·         Częste robienie zdjęcia typu selfie i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami,

·         Często są to osoby cierpiące na fobię społeczną, bądź obawiające się samotności,

·         Ciągła gotowość na odpisanie na e-mail, sms,

·         Dolegliwości somatyczne: bole głowy, kłopoty ze snem, kłopoty ze skupieniem uwagi,

·         Korzystanie z telefonu mimo świadomości negatywnych skutków tj. brak snu, ograniczenie kontaktów z bliskimi, zmęczenie,

·         Korzystanie z urządzeń w miejscach i sytuacjach, w których nie powinno się tego robić (np. prowadzenie samochodu, przechodzenie przez jezdnię),

·         Na prośbę o odłożenie telefonu fonoholik reaguję agresją, niepokojem, jest pobudzony i trudno jest mu się skoncentrować,

·         Notoryczne sprawdzanie powiadomień, SMSów, e-maili na telefonie,

·         Odczuwanie niepokoju, gdy telefonu nie ma przy osobie,

·         Podążanie za modą, chęć posiadania najnowszego modelu telefonu,

·         Przerywanie spotkania/rozmowy w celu odebrania bądź nawiązania połączenia/wiadomości,

·         Stałe trzymanie telefonu w dłoni lub blisko siebie,

·         Trudności w ograniczeniu lub zaprzestaniu używania telefonu,

·         Uczucie słyszenia dzwonka lub wibracji telefonu, mimo że nikt nie dzwonił lub nie pisał,

·         Uczucie, że daną osobę coś omija, jeśli nie przejrzy mediów społecznościowych lub nie sprawdzi informacji w telefonie,

·         Ukrywanie przed innymi (np. przed rodzicami) czynności związane z używaniem smartfonu,

·         W przypadku braku wiadomości fonoholik ma poczucie osamotnienia,

·         Zabieranie telefonu wszędzie, gdzie to możliwe, nawet do toalety,

·         Zaniedbanie innych aktywności, dotychczasowych zainteresowań, kontaktów bezpośrednich z ludźmi na rzecz korzystania z telefonu,

Skutki uzależnienia:

·         Fizyczne – kłopoty ze wzrokiem, niewyspanie, zmęczenie rozkojarzenie, brak koncentracji, bóle ramion, przedramion, nadgarstków i dłoni.

·         Psychiczne – stany lękowe charakterystyczne dla syndromu odstawienia: depresja, agresja słowna i fizyczna, utrata poczucia wpływu na dziejące się wydarzenia, apatia.

·         Społeczne – ograniczenie kontaktów interpersonalnych, zaniedbywanie obowiązków (rodzinnych, szkolnych, zawodowych), gorsze wyniki w nauce, mniejsza wydajność w pracy, podczas uprawiania sportów.

Profilaktyka:

Nie każdy użytkownik telefonu komórkowego jest lub będzie uzależniony. Można tego uniknąć, korzystając z telefonu komórkowego w sposób świadomy:

·         Nawiązując relacje w świecie rzeczywistym,

·         Nie korzystaj z mediów społecznościowych przed snem czy w trakcie posiłku,

·         Podczas spotkań skupiaj swoją uwagę na rozmówcy, odłóż i wycisz telefon,

·         Postaraj się odłączyć lub ograniczyć korzystanie z portali społecznościowych,

·         Spędzaj czas wolny aktywnie (wyjdź na spacer, rower, poćwicz itp.)

·         Spróbuj nie sięgać po telefon jeśli jesteś zmęczony czy znudzony,

·         Znajdź hobby,

15 lipca obchodzony Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Podejmij wyzwanie – odłóż telefon, ciesz się życiem.