Dzień Pisarzy

Pisarz

Dzień i noc mu nieraz minie na pisaniu na maszynie.

Czasem też na komputerze albo piórem na papierze.

Gdy pracuje, lubi ciszę, wtedy łatwiej mu się pisze.

Opowieści tworzy nowe, ma pomysłów pełną głowę.

Autor nieznany

Międzynarodowy Dzień Pisarzy obchodzimy 3 marca. Został on ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem święta jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla uczniów klas młodszych, w czasie których dowiedzieli się jak wygląda praca pisarza oraz proces tworzenia książki, czyli droga książki od pomysłu do wydania. W dalszej części spotkania młodzi czytelnicy uczestniczyli w zabawie, polegającej na dopasowaniu tytułów książek do nazwisk autorów. Wszyscy wykazali się dużą aktywnością w wykonywaniu zadania, a w przypadku trudności mogli wyszukać książek na bibliotecznych półkach. Ponadto w czasie zajęć uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bohaterach książkowych i autorach.

Celem zajęć było rozbudzanie ciekawości literackiej oraz czytelniczej aktywności wśród uczniów.