Szkoła Podstawowa

Program profilaktyczny- ZaJaki?

W dniu 22 grudnia odbyło się podsumowanie zajęć i konkursu plastycznego w ramach projektu ZaJaki jesteś ?

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, odpowiadając tym samym na potrzeby uczniów, rodziców oraz pedagogów, powstałe po okresie nauczania zdalnego oraz pandemii Covid-19, która wpłynęła na wiele obszarów funkcjonowania społeczeństwa.
Projekt ma za zadanie koncentrować się na potrzebach dzieci i młodzieży, związanych z wyposażeniem w narzędzia do budowania samoakceptacji jako elementów radzenia sobie z sytuacjami, na które często nie mają wpływu. Odpowiada także na potrzeby związane z dostępem do informacji, gdzie samodzielnie szukać wsparcia i pomocy.
Za wesoły, za smutny, za cichy, za wrażliwy ..., a Ty za jaki jesteś? Każdy z nas otrzymał kiedyś podobną etykietę. Większość z nas posługuje się nimi i łatwo je przykleja, szczególnie dzieciom. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji przyklejania „łatek” - jak słowo z pozoru śmieszne, zwyczajne - dla kogoś innego może być źródłem frustracji, obniżonej samooceny, „zamykania się w swoim świecie”, rezygnacji...
Projekt ZaJaki.pl rozpoczął się warsztatami z zakresu zdrowia psychicznego, których celem jest wyposażenie pedagogów i wychowawców w wiedzę i umiejętności do przeprowadzenia zajęć poruszających tematykę zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki zapobiegania depresji wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia dla uczniów zostały zrealizowane w bielskich szkołach, a w październiku br. przeprowadzono je m.in. w szkołach naszej gminy.
W ramach zajęć uczniowie otrzymali ulotki, mające za zadanie dostarczyć dzieciom i młodzieży informacje, gdzie i jak szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Każdy z nas jest „jakiś”, każdy z nas jest „inny” dlatego w ramach projektu szkoły zostały zachęcone również do realizacji zajęć plastycznych. W naszej szkole uczniowie 14 oddziałów wykonali prace przedstawiające klasowego ZaJakiego. Prace były bardzo ciekawe, pomysłowe, wymagające dużej inicjatywy. Wykonana z nich wystawa zdobiła korytarz szkolny. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali prezenty w postaci długopisów, smyczy do pendrive i słodycze.

 

Jesteśmy głośni, weseli, radośni a czasem wrażliwi, dziwni, leniwi, smutni, poważni.

Każdy z nas jest jakiś, każdy z nas jest inny.

Nie oceniaj surowo siebie, nie oceniaj zbyt łatwo innych.

Reaguj na hejt!

Bądź sobą, a jeśli to trudne i jest Ci źle poszukaj odpowiedzi i pomocy.

Jeśli możesz – porozmawiaj z rodzicem lub opiekunem,

jeśli nie – z ulubionym nauczycielem lub pedagogiem szkolnym.

Jeśli wolisz zachować anonimowość – zadzwoń pod bezpłatny numer telefonu zaufania

dla dzieci i młodzieży bądź napisz maila, poczatuj.

Poszukaj pomocy, dbaj o siebie! 

 


Pedagodzy Regina Sternat, Katarzyna Formas