„Ceramiczne anioły” - warsztaty w poszukiwaniu ciszy i koncentracji

W dniu 21  grudnia 2022 roku odbyły się warsztaty ceramiczne dla klas czwartych. Prowadzący warsztaty - państwo  Beata i Rafał Sikorscy z pracowni ceramicznej BUENA na wstępie  rozmawiali z uczniami o koncentracji uwagi, uświadamiając uczniom jak ważna jest cisza i opanowanie w trakcie realizowania  wszelakich zajęć. Coraz częściej obserwuje się u wszystkich  trudności  z koncentracją uwagi, na którą  mają wpływ takie czynniki jak: media (komputer, telefonia komórkowa, telewizor, Internet), odżywianie, emocje, zmiana modelu spędzania wolnego czasu.

Naturalny materiał jakim jest glina ułatwia to zadanie, pomaga dzieciom w koncentracji na jednym zadaniu. Zajęcia miały na celu rozwój manualny,  pobudzanie wyobraźni i uwrażliwienie na piękno i estetykę, a dzięki zastosowaniu ekologicznego materiału, którym jest glina stały się zdrową i mądrą zabawą. Pobudzały  intelektualne pokłady twórczości tkwiącej w każdym dziecku.  Uczniowie pracowali bazując na różnorodnych technikach od wygniatania z kuli przez metodę lepienia z wałeczków, do płaskorzeźby i technik zdobniczych. W trakcie lepienia i tworzenia swojego anioła w tle było słychać muzykę relaksacyjną „odgłosów ziemi”.

Podopieczni wykazali się kreatywnością, własną inwencją, a jednocześnie bardziej utrwalili sobie  treści nauczania zawarte w programie zajęć plastycznych. Mieli możliwość poznać treści dotyczące doradztwa zawodowego, a jednocześnie sprawdzić swoje predyspozycje w oparciu o żywy materiał i profesjonalne narzędzia rękodzielnicze. Gotowe prace po wypaleniu w piecu ceramicznym zabiorą sobie do domu.

Warsztaty zostały częściowo dofinansowane ze środków Urzędu Gminy Wilamowice przeznaczonych na profilaktykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Za co szczególnie dziękujemy.

Alina Kajta-Bożek