Sukcesy uczniów naszej szkoły w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny 2022

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny to konkurs, który w polskich szkołach od 30 lat (od 1992) cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli matematyki. Organizatorem centralnym konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych (Toruń), patronat nad konkursem sprawują Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu  - Wydział Matematyki i Informatyki oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.W trakcie trwania konkursu nie można używać kalkulatorów.

Historia Konkursu (informacje ze strony https://www.kangur-mat.pl/swiat.php)

Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.

W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.

W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Wprawdzie wyniki Konkursu mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami (jak ma to miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej), jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.

Kangur Matematyczny 2022

Konkurs w bieżącym roku szkolnym został przeprowadzony jak zawsze w kilku kategoriach wiekowych: Żaczek (klasa 2 szkoły podstawowej), Maluch (klasy 3 i 4 szkoły podstawowej), Beniamin (klasy 5 i 6 szkoły podstawowej, Kadet (klasy 7 i 8 szkoły podstawowej), Junior (klasy IiII liceów i techników,szkoły branżowe I stopnia), Student (klasy III liceów i techników, III liceów 3-letnich oraz III i IV techników 4-letnich,szkoły branżowe II stopnia).

Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał nagrodę – układankę logiczną: „Zaplątanego kangurka”.

W konkursie Kangur Matematyczny 2022 wzięło udział 44 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wilamowicach. W poszczególnych kategoriach wzięła udział następująca liczba uczniów naszej szkoły:

- Żaczek – 15 osób

- Maluch (kl. 3) – 14 osób

- Maluch (kl.4) – 6 osób

- Beniamin (kl.5) – 1 osoba

- Beniamin (kl.6) – 1 osoba

- Kadet (kl.7) – 4 osoby

- Kadet (kl.8) – 3 osoby.

Uczeń, który osiągnął bardzo dobry wynik w konkursie Kangur Matematyczny 2022:

Maciej Stasiak – klasa 4

Uczniowie wyróżnieni w konkursie Kangur Matematyczny 2022:

Anna Gąsiorek – klasa 2

Nadia Lorańczyk – klasa 2

Kacper Bzibizak – klasa 3

Gabriel Foks – klasa 3

Krzysztof Formas – klasa 4

Gratulujemy i życzymy uczniom naszej szkoły kolejnych sukcesów

w konkursach matematycznych.